Závěr, hodnocení
Z testů vyšly pro LG 4163B jako rychlé a spolehlivé Verbatim DVD+R 8x (pálené 12x) a Verbatim DVD+R 16x. Mezi přepisovatelnými jsou dobré SONY DVD+RW 4x (a to i s MediaCode Sony i Philips. Sony je lepší.).

[ 21.3.2005 ]
- V rámci testovaného souboru médií jsem nenalezl žádný citelnější rozdíl mezi firmware A100, A101, A102 nebo A103. Byly drobné rozdíly, spíše zhoršení kvality vypalování s novým fw, ale to bych přičítal náhodě kusu média než změně firmware. Měl-li jsem dost vzorků (obvykle u +-RW, s +-R jsem šetřil), tak jsem občas tam, kde došlo k viditelnému zhoršení vypalování na novém fw, provedl další kontrolní zápis který potvrdil že šlo o náhodu. Ostatně kvalita zápisu v rámci stejného fw a stejného typu média se pohybuje plus minus deset, patnáct, procent (šunty media jsem nekupoval a netestoval, věřím že tam by byl výkyv větší).
- U přepisovatelných DVD+-RW médií pozoruji, že se kvalita zápisu viditelně zhoršuje s každým jednotlivým přepisem. A dokáži si představit, že i původně kvalitní DVD+RW médium začne mít po 15-20 zápisech problémy se čtením (pozor - obvykle se to nejdříve projeví chybami při čtení na jiných mechanikách, takže jen zpětnou kontrolou čtení na LG nemůžeme zjistit zda už nejsme za hranicí kvality). Z křížových testů na Lite-On odhaduji, že viditelné zhoršování kvality média už po jednom každém přepisu je obecná vlastnost +-RW médií, možná jen na jiných mechanikách bude počet zápisů různý, ale tipuji že půjde vždy maximálně o desítky zápisů. Ano, existují i kvalitní RW, kde bude jistě možné více přepisů, ale 1000x určitě ne.
[ 11.1.2005 ]
- Mezi verzemi firmware A100, A101 a A102 nenastala u testovaného vzorku médií žádná změna v povolených rychlostech vypalování. (Doplněno: Totéž platí pro fw A103). Nadále jen u Verbatim+R 8x a Imation+R 8x povolí rychlost vypalováni až 12x, Emgeton+R 8x zůstává na 4x.
- Potvrzena horší schopnost LG 4163B čtení poškozených DVD. Měření ukazují, že GSA-4163B je na tom podstatně hůře než Lite-On SOHW-1653S. Firmware A101 (pro LG) sice hodnoty mírně zlepšuje (doplněno: zlepšení je pod úrovní chyby měření, nemá vypovídající hodnotu), ale čtení poškozených míst nadále nedosahuje ani kvalit Lite-On.
[ - - - ]
- Z celkového pohledu nejsou s vypalováním datových DVD problémy. Všechna dosud testovaná vypálená média jsou zpětně čitelná (na LG i na Lite-On) včetně Verbatim+R 16x vypalovaném šestnáctirychlostně.
- Mechanika povoluje vypalovat Verbatim DVD+R a Imation DVD+R 8x rychlostí až 12x. Naopak s Emgeton DVD+R 8x má problém a nedovoluje více než 4x.


e-mail: dvd zavináč petrjr tečka cz
(C) Adámek 2005 (www.petrjr.cz)
Valid HTML 4.01! Valid CSS!